Miről ismerhetjük fel a jó rendszergazda szakembert?
Nagyon sok emberben szokott felmerülni a kérdés, hogy mégis, mik az igazán jó rendszergazda ismérvei? Ez már csak azért is lehet rendkívül érdekes kérdés, mert a jó rendszer üzemeltető cég kiválasztása igazán lényeges szempont lehet, ha megfelelő IT partnert szeretnénk választani. Rövid cikkünkben összefoglaljuk, hogy mik azok a szempontok, melyekre igazán érdemes odafigyelni, amikor rendszergazda céget választunk.
A hardveres és szoftveres feladatokhoz egyaránt ért
Sokan azt gondolják, hogy csupán a különféle tűzfalak, operációs rendszerek, telepítő programok ismerete szükséges a szakember számára, azonban ez az elgondolás teljes mértékben hibás, hiszen ismernie kell a különféle munkaállomásokat, azok teljesítményét, vagy a hardveres konfigurációkat egyaránt.
Rendelkezik a szükséges eszközökkel
Legyen szó Pen-drive csatlakozókról, nagy teljesítményű munkaállomásokról, különféle portokról – a rendszergazda pontosan tisztában van azzal, hogy ezen eszközök mire használhatók, és hogy hogyan kell velük kifejezetten hatékonyan dolgozni.
Ismeri a különféle jogszabályokat
Nagyon fontos, hogy a rendszerüzemeltető tisztában legyen azzal, hogy hogyan kell jogszerűen tárolni adatokat, hiszen ezek sokszor felbecsülhetetlen értékű üzleti-és személyes titkokat rejtenek magukban.
Megfelelő soft skillekkel rendelkezik
Nagyon fontos, hogy a szakemberrel könnyű legyen szót érteni. Sokan azt gondolják, hogy az informatikusok nagy rész gyenge kommunikációs képességekkel rendelkezik, azonban ez az elgondolás egész egyszerűen nem igaz, hiszen a munka fokozott összpontosítást igényel a szakember részéről.
Ismeri a projektvezetési módszertanokat
Sokféle projektvezetési módszertan létezik, ezeket is ismernie kell a rendszerüzemeltetőnek, hiszen ez adja a közös munkavégzés hatékonyságának alapját. Szükséges, hogy megfelelő metodikában együtt tudjon működni a programozókkal, projektmenedzserekkel, és egyéb szakértőkkel.
Szükséges egyetemi végzettség ahhoz, hogy valaki jó rendszergazda legyen?
Alapvetően nem, a szakmát leginkább felsőoktatási szakképzési technikumokban lehet kitanulni, azonban egy egyetemi diploma kifejezetten jó rálátást adhat az IT világára – a mérnökinformatikus, vagy programtervező informatikus végzettség pontosan megfelelő azok számára, akik kicsit komolyabb szinten szeretnék megismerni az IT világát, de autodidakta módon is rendívül sokrétű tudásra lehet szert tenni.